Participants 2018

    1. Kelly Albers – Bo Uit Den Liemers, The Netherlands, IPO2
    2. Frits Androg – Xavi van Valesca’s Home, The Netherlands, IPO1
    3. Gerasimos Batistatos – Eros Fly Dogs Attak, Greece, IPO3
    4. Günther Burkhart – Aik of Dark Doom, Italy, IPO3
    5. Riccardo Cerato – Agent A’hunter, Italy, IPO3
    6. Traci Cipponeri – Peregrine de las Flores, U.S.A., IPO3
    7. Melanie Dedíková – Holland Olympia v. Le Dobry, Czech Republic, IPO2
    8. Melinda Fekken-de Kleijn – Holland Jango v. Le Dobry, The Netherlands, IPO3
    9. Les Flores – Beryl uit den Liemers, USA, IPO3
    10. Armin Frauenknecht – Austrian High Spirit Agent Ayk, Germany, IPO3
    11. Mandy Gläser – Bico z Kimovy Smecky, Germany, IPO3
    12. Grit Großer – Droll Le Gladiateur, Germany, IPO3
    13. Minna Haapanen – Kare-Saran Ai’Prkl, Finland, IPO3
    14. Samantha Hanna – Hoeksteen Idyllic Destroyer, USA, IPO3
    15. Allison Henry – Nike de Las Flores, USA, IPO3
    16. Jane Ilomäki – Kare-Saran Ähäkutti, Finland, IPO3
    17. Rukmalie Jayakody – Vrijheid’s Nemesis, USA, IPO3
    18. Rika Kloosterman – Rebba de Las Flores, The Netherlands, IPO2
    19. Anna Knitter-Szymanska – Holland Oberon v. Le Dobry, Poland, IPO1
    20. Harald Laffer – Chrash vom Grönauer Land, Germany, IPO1
    21. Elisabeth Lobner – Ares Black Highspeed Devil, Austria, IPO3
    22. Giannis Makris – Holland Maggi v. Le Dobry, Greece, IPO3
    23. Claudia Merten – “Chilly’s” Vamp, Germany, IPO3
    24. Sandra Meyer – Ajax, Germany, IPO3
    25. Didier Munoz – Holland Prins v. Le Dobry, France, IPO2
    26. Alexander Nagornik – Excalibur le Gladiateur, Austria, IPO3
    27. Alexandra Obermann – Elex le Gladiaterur, Austria, IPO3
    28. Sahra Pabst – Ebby Fly Dogs Attak, Germany, IPO3
    29. Elfriede Perhab – Austrian High Spirit Bentley, Austria, IPO2
    30. Günther Pohl – Amok Black Highspeed Devil, Austria, IPO3
    31. Agnes Plazier – Bart de Vrolijke Hollander, The Netherlands, IPO1
    32. Diana Quicker – Amy’s Yara von den Hohenheimer Herdern, Germany, IPO3
    33. Patrick Rautio – Massad de las Flores, USA, IPO3
    34. Davy Reynvoet – Holland Orkan v. Le Dobry, Belgium, IPO3
    35. Franziska Schädlich – Frenzy’s Ferrari of Flying Attacks, Germany, IPO3
    36. Madeleine Seuß – Cuba Libre, Germany, IPO3
    37. Kata Simola – Catootje le Gladiateur, Finland, IPO2
    38. Marion Stadelmann – Boca des Dragons du Courtival, Switzerland, IPO3
    39. José Stienstra – Holland Messi van Le Dobry, The Netherlands, IPO3
    40. Klaas Stienstra – Holland Nigel van Le Dobry, The Netherlands, IPO3
    41. Line Strøger – Flottenheimer’s Shanti, Denmark, IPO3
    42. Pavlína Strýčková – Chateaubriand Vikomt Wapini von Folge, Czech Republic, IPO1
    43. Zuzana Susterová – Beowulf de Alphaville Bohemia, Czech Republic, IPO1
    44. Sanni Tarvainen – Kare-Saran A’ronia, Finland, IPO3
    45. Romina Titus – Austrian High Spirit Barracuda, Germany, IPO3
    46. Maria Völkel – Galahad Sköll vom Erftblick, Germany, IPO3
    47. Karin Weishäupl – Grog von Carolus-Magnus, Germany, IPO3
    48. Susanne Wieland – Aoibheann vom Hohen Ursprung, Austria, IPO1
    49.  Marlies Zeitler – Fly vom Erftblick, Germany, IPO3
    1. Diana Capone – Luna du Hameau des trois Fontaines, Italy, RH-FL E
    2. Petra Cerná – Binto vom Airport Frankfurt, Czech Republic, RH-FL A
    3. Rian van den Heuvel – Eddy Fly Dogs Atak, The Netherlands, RH-FL B
    4. Kirsi Liikanen – Casa d’Agostini Milwaukee Mile, Finland, RH-FL A
    5. Alistair Louvrier – Lecter de La Dynastie des Sages, Belgium, RH-FL A
    6. Margot Luukas – Amy’s White Rose von den Hohenheimer Herdern, Estonia, RH-FL B
    7. Klara Salamon – Holland Iris v. Le Dobry, Hungary, RH-FL B
    8. Andrea Thömová – Bardolf Vla-Maj Bohemia, Czech Republic, RH-FL E
    9. Tania Verhulst – Casa d’Agostini Nihonkai Maze, Belgium, RH-FL B
    10. Simon Willfort – Stella Fortuna Mikado, Austria, RH-FL B
    1. Francesca Conte – Hooligan des Soldats de Krist Ale, Italy MR2
    2. Christelle Coste – Fenvers des Fonds de Gueule, France, MR3
    3. Cristelle Coste – Instinct Halloween, France, MR1
    4. Markus Dangl – Boyd’s Bullriding Iron Maiden, Austria, MR2
    5. Karsten Dächert – Just Jupp of Flying Attacks, Germany MR1
    6. Alexa Dufour – Game Over des Soldats de Krist Ale, Italy, MR3
    7. Imre Fejes – Amigo od Moslavine, Hungary, MR1
    8. Stephan Gaspard – LSD Des Soldats de Kristale, France, MR3
    9. Saara Kares – Kare-Saran Brutaali, Finland, MR1
    10. Annette Kopitz – Ayleen vom Goit Ym Dahl, Germany, MR1
    11. Cristine Marra – Morgane de Toi Soldats de Krist Ale, Italy, MR1
    12. Gianni Mattiuzzi – Havrevingens Foxy, Italy, MR1
    13. Norbert Nyirák – Working Stripes Arras, Hungary, MR1
    14. Kevin Peitz – Tara, Germany, MR1
    15. Patrick Prêtre – Irko des Soldats de Krist Ale, France, MR1
    16. Fabio Sala – Hulk des Soldats de Krist Ale, Italy, MR2
    17. Nadine Schöfer – Semtex (schöfer), Germany, MR2
    18. André Schöfer – Spesnaz (schöfer), Germany, MR1
    19. Jeremie Sciascia – Jazz des Soldats de Krist Ale, France, MR1
    20. Gottfried Steinacher – AHS Beautiful Cayenne, Austria, MR1
    21. Annette Tallberg – Keep Dutching Achona, Finland, MR1
    22. Kerstin Thämlitz – C’est la Vie, Germany, MR1
    23. Angela Wabbel – Sky, Germany, MR1
    24. Jens Wabbel – Suky, Germany, MR1
    1. Monika Adamson – Hantaywee Angry Bird Crispin, Estonia, AG A2
    2. Nicole Benning – Amy’s Scott von den Hohenheimer Herdern, Germany, AG A2
    3. Lenka Blachová – Esaber Beroemde Orlith, Czech Republic, AG A3
    4. Vanessa Blancquert – Madness von der Herdergang, Belgium, AG A2
    5. Cindy de Boer – Silke v.h. Pullenland, The Netherlands, AG A2
    6. Camilla Bressan – Limited Edition du Rocher des Ducs, Italy, AG A3
    7. A.M.C.E. Brieffies – Grace-Clara v. Brabantstad, The Netherlands, AG A3
    8. Delphine Debroeyer – Casa d’Agostini Phoenix Park, Belgium, AG A1
    9. Danielle Fama – Vrouwke van het Oude Landras, The Netherlands, AG A1
    10. Monika Fillinger – Boyd’s Bullriding Hitchcock, Switzerland, AG A2
    11. Federica Gaudino – Lady Gaga Des Soldats De Krist Ale, Italy, AG A1
    12. Vicky Geurts – Venus Elise v Kevin’s Cot, The Netherlands, AG A1
    13. Oedinne Hinneman – Dutch Division Sky Lynx, The Netherlands, AG A1
    14. Nadja Keskifrantti – Janis Joplin Du Mont Brabant, Finland, AG A1
    15. Nadja Keskifrantti – Onnenkäpälän Creeta, Finland, AG A3
    16. Petra Kosok – Annikki één twee Hupsakee, Germany AG A1
    17. Tanja Krebernik – Aqua één twee Hupsakee, Germany, AG A3
    18. Gerard Laurant – Jump of Saint John’s, France, AG A1
    19. Stacy Merrill-Boring – Flame de Las Flores, USA, AG A1
    20. Laureen Neijndorff – Casa d’ Agostini Opatija / Luna, The Netherlands, AG A1
    21. Linda Oosting – Holland Orson v. Le Dobry, The Netherlands, AG A1
    22. Tiina Pehkonen – Carodan Amalia, Finland, AG A3
    23. Anni Petäjoki – Kiilankullan Vellamo, Finland, AG A3
    24. Milena Polinelli – Fahra-Ziwa van de Niwo, Switzerland, AG A3
    25. Angélique Rigo – Iro de Chapulay,France AG A3
    26. Mira Salminen – Woodenshoe’s Shooting Star, Finland, AG A2
    27. Jerome Scherrer – Moove de la Dynastie des Sages, France, AG A2
    28. Andrea Schmalenbeck – Bebop van Cholinchove, Germany, AG A3
    29. Väisänen Tiia – Glimlachende Zusjes Juweel, Finland, AG A3
    30. Marleen van der Valk – Hendrik met Frasnay’s Flair, The Netherlands, AG A3
    31. Marleen van der Valk – Onyx v.d. ‘s-Gravenschans, The Netherlands, AG A3
    32. Denise de Vette – Casa d’Agostini Lotus Elise, The Netherlands, AG A2
    33. Raymond Visser – Caia vd Zwartewaterhoeve / Kaya, The Netherlands, AG A2
    34. Joana Wegner – Kaptain Woody of Crazy Stripes, Germany, AG A2
    35. Anja Wetzel – Cessi-Cookie vom Knabstrupperhof, Germany, AG A3
    36. Tamar Wibier – Peo Peo van ‘t Noorden Erf, The Netherlands, AG A1
    37. Anna Winkel – Aika’s Mystery Devel Hasty Hudi, Luxembourg, AG A3
    38. Gabielle Ziegelmeier – Arwen vom Arberland, Germany, AG A3
    39. Jana Zvonková – Breena z Vandalky, Czech Republic, AG A3
    1. Nicola Bavato – United Dutch Gena, Italy, OB B
    2. Nicola Bavato – Atom, Italy, OB1
    3. Stepanova Daria – Janga Marinchuk K-9, Russia, OB2
    4. Ladislava Dolezalová – Aya Bonremo Vemsilumpa, Czech Republic, OB1
    5. Susanne Flierl – Bloody Mary v. Schotterwald, Germany, OB2
    6. Melanie Flügel – Atze vom Schotterwald, Germany, OB2
    7. Isabella Gazzola – Acron, Italy, OB2
    8. Anneliese Hunzinger -Kiara von der Herdergang, Germany, OB3
    9. Hubert Jäger – Bebop von Cholinchove, Germany, OB2
    10. Petra Kosok – Annikki één twee Hupsakee, Germany OB3
    11. Tanja Krebernik – Aqua één twee Hupsakee, Germany, OB3
    12. Nicole Kuik – Aedan, The Netherlands, OB B
    13. Nicolas Mahé – Dasco de L’Orée del Loco, France, OB2
    14. Frederica Menin – United Dutch Gumball, Italy, OB B
    15. Martina Mimm – Asti Spumante v. Schotterwald, Germany OB3
    16. Martina Mimm – Boyd’s Bullriding Hipp-Hopp, Germany, OB3
    17. Maike Niproschke – Holland Patty v. Le Dobry, Germany, OB1
    18. Irene Sara Panizzolo – Antoine, Italy, OB2
    19. Barbara Schymik – A.J. vom Schrotterwald, Germany, OB3
    20. Hanna Suo – Kare-Saran Ötökkä, Finland, OB3
    21. Egle Tamulyte-Nenortiene – Xenna Warrior Princess, Lithuania, OB1
    22. Carolin Ueberrick – Brooke vom Flensburger Land, Germany, OB1
    23. Renate Voldánová – Baxi der Herder Legionär, Czech Republic, OB3
    24. Jeanette Volkert – Attac Anjou vom Grönauer Land, Switzerland, OB2
    25. Alberto Zancanaro – Ade, Italy, OB 2
    26. Alberto Zancanaro -Ira, Italy, OB B
final number participants wc wdsf 2018